Član Veća grada Niša Svetozar Aleksov izjavio je da Grad Niš ima nameru da u cilju smanjenja napuštenih pasa uvede izdavanje pasoša za kućne ljubimce.
„Vlasnici pasa bili bi obavezni kada ih izvode na javne površine da sa sobom imaju pasoš koji bi pokazali komunalnom milicajcu ukoliko im to zatraži“, izjavio je Aleksov na javnoj raspravi o problemu napuštenih pasa.
Aleksov je kazao da se razmišlja i da se prostor pored Nišave predvidi za istrčavanje pasa, da se parkovi za pse otvore na još nekim lokacijama, da se zabrani hranjenje pasa na javnim mestima i postavljanje kućica za pse na javnim površinama zbog problema sa higijenom i održavanjem tih objekata.
„Stotine i hiljade napuštenih pasa na gradskim ulicama jesu veliki bezbednosni, zdravstveni i finansijski problem“, izjavio je Aleksov.
Prema njegovim rečima, grad Niš se ove godine bliži brojci od sto prijavljenih ujeda, dok je od početka godine više od 100 miliona dinara izdvojeno iz budžeta za isplatu naknade građanima koje su ujeli napušteni psi i mačke.
„Problem napuštenih pasa postoji zbog neodgovornog odnosa vlasnika prema svojim kućnim ljubimcima i decenijske nespremnosti lokalne samouprave da primenjuje važeće propise i kazni prekršioce“, rekao je Aleksov.
On je kazao da je jasno da problem napuštenih pasa ne može biti rešen izgradnjom prihvatilišta jer kapaciteti vrlo brzo budu popunjeni, a ni eutanazija nije rešenje.
„Ono što možemo sada da učinimo je da dobijemo podršku svih građana u akciji registracije, sterilizacije i kastriranja svih vlasničkih pasa, osim onih koje vlasnici čuvaju u odgajivačnicama“, izjavio je Aleksov.
Članovi Udruženja za zaštitu životinja koji su prisustvovali javnoj raspravi usprotivili su se predlogu da se uvedu pasoši za pse i da se zabrani hranjenje pasa na javnim površinama.
Anđela Kocić iz Udruženja „Pit“ je rekla da je prošlo gradsko rukovodstvo dalo komunalnoj miliciji novac za kupovinu čitača čipova.
„Zbog toga što oni neće da kupe ili nose, ne znači da mi treba da nosimo pasoše za pse. Čitanje čipa traje tri sekunde i ne treba vam nikakvo znanje. Što se kućica tiče one su postavljene u dogovoru sa gradom i JKP ‘Medianom’ tamo gde već ima napuštenih pasa. Kućice čisti jedino društvo o zaštiti životinja, niko drugi“, kazala je Kocić.
Dušan Stojanović iz Udruženja „Zoo planet“ rekao je da se protivi uvođenju pasoša za pse, jer svi podaci o psu mogu da se vide na čipu, jednostavnim očitavanjem.
„Poneću pasoš psa, ali kako će da zna komunalni milicajac da li je to taj pas. On svakako mora da očita čip i da uporedi sa pasošem“, izjavio je Stojanović.
On je kazao da bi prvi korak u smanjenju broja napuštenih pasa trebalo da bude popis svih pasa na teritoriji grada i obavezno čipovanje svih životinja.
Kada postoji baza podataka, dodao je Stojanović, smanjiće se broj neodgovornih vlasnika jer će u evidenciji biti sve životinje i ukoliko neka životinja bude napušena ili izbačena na ulicu, znaće se vlasnik