Nišlije vole burek… Gotovo da je nemoguće zamisliti doručak bez njega. Bilo da je sa sirom, mesom ili spanaćem, uglavnom ga svi jedu prstima. Ime burek korene vuče od turske reči „bur“ što znači savijati, a pravi se od sira, mesa, zelja, ali i kremom i bananama. U pekaru „Kalinka LUX“ u Dušanovoj ulici koja je ove godine proslavila deceniju rada, uglavnom, tokom jutra, pa sve do podneva zateći ćete veliku gužvu. Kalinka se čak može uvrstiti u znamenitosti Grada.
U Nišu se burek prodaje na osmine ili četvrtine, dok se u ostalim gradovima Srbije prodaje na grame.
Amir Kalinka, unuk osnivača „Kalinke“ je buregdžija već 20 godina. Njegova porodica se bavi ugostiteljstvom mnogo duže. Njegov deda, kojeg se ne seća, došao je u Niš 1936. godine i otvorio poslastičaru. Zatim je njegova porodica, poreklom sa Šar planine, na istom mestu u Dušanovoj ulici otvorila ćevabdžinicu, dok je on nastavio da se bavi pekarstvom. „Kalinkino ćoše“ je i danas uobičajen naziv za deo Dušanove u kojoj ova porodica drži radnje u kojima se Nišlije rado hrane, ali i orjentir.
„Naša ćevabžinica je otvorena 1990. godine i najstarija je koja je opstala. Moj sin je četvrta generacija na istom mestu i ja se nadam da će „Kalinka da traje još dugo“, kazao je Amir
Amir je majstor za kolače, zna da napravi testo i ispeče roštilj. Tajnu dobrog testa i bureka, kao i svi veliki majstori ne otkriva, ali smatra da su znanje i iskustvo presudni.