RADIO NIŠ
Image default
IstorijaStari Niš

Aleksandar grof od Bonevala i niška Tvrđava

Aleksandar Boneval francuski plemić, grof , inžinjer, vojnik u službi Habsburga i kasnije  Humbaracı pasa. Ili Paša Artiljerije Osmanskog carstva, je kroz svoj životni vek i u službi oba carstva imao itekako veze sa Niškom tvrđavom.   Gde god da ste pogledali, Boneval je  bio  tu okolo, iako nikada zvanično odgovoran za izgradnju niške tvrđave .

Aleksandar je jedna od onih fascinantnih ličnosti koje su  tokom životnog veka videle i učestvovale u brojnim ključnim događajima iz prve ruke .

Život Aleksandra od Bonevala

Klod Aleksandar grof od Bonevala rođen je 14. jula 1675. godine . Kao potomak stare francuske porodice Limuzin priključio se  kraljevskoj mornarici već sa 13 godina.  Posle 3 godine  pridružio se armiji i veoma brzo postao komandant puka.  Služio u brojnim vojnim kampanjama ali je 1704. zbog prkosa i nepoštovanja ministra rata izveden na vojni sud koji ga je osudio na smrt.  Spasio se tako što je pobegao u Nemačku.

Bekstvo u Nemačku i služba austrijskom caru

Ulazi u službu Habsburške monarhije i veoma brzo dolazi do čina generala.  Istakao se u borbama protif Francuske i kasnije Osmanskog carstva.   Učestvovao je u opsadi Beograda

Tokom ovog sukoba kao njegov asistent radio je Nikolo Peroni ( mlađi od dvojice braće koji su bili originalne arhitekte niške tvrđave 1690)

Jedan od tzv Špijunskih planova nastalih po nacrtima kapetana Obšelvica 1719,.

Kada je 1719. poslanstvo Huga Virmonta posetilo Niš,  Oto von Obšelvic, inžinjerijski kapetan sačinio je izveštaj o stanju u niškoj Tvrđavi. U Izveštaju (i kasnije planu koji je nacrtao) obšelvic pominje Bonevala u kontekstu Rogne tabije (bastiona) koja se nalazila sa leve strane  Nišave i bila okružena vodenim rovom.   „Na levoj obali reke nalazi se Rogna Tabija (Hornwerck) koju je pominjao Boneval”

Bonevalov temperament međutim doveo ga je u sukob sa princom Eugenom Savojskim što je na kraju dovelo do njegovog otpusta iz vojske, još jednog vojnog suda i osude na smrt, ovoga puta u Habsburškoj monarhiji.

Još jedan od Špijunskih planova koji u Legendi pominje Bonevala

Ipak, car je umanjio njegovu kaznu i preinačio je u proterivanje u Veneciju.  Boneval odlazi u Sarajevo gde nudi svoje usluge  Osmanskom carstvu.   U to vreme štampa u Beču pisala je da Boneval u  Sarajevu priprema planove za rekonstrukciju niške Tvrđave.

Humbaracı Ahmet Pаša

Po pozitivnom odgovoru iz Carigrada, Boneval prelazi u islam i postaje   Humbaracı Ahmet Pаša, sa zaduženjem da organizuje i komanduje artiljerijom Osmanskog carstva.

Po toj službenoj dužnosti bio je odgovoran i za radove i snabdevanje  na niškoj Tvrđavi  koja je artiljerijskog tipa.    Doprineo je Austrijskom porazu u Nišu 1737. godine.

Zanimljivo je i to da ga u svojoj knjizi  Histoire de ma vie pominje i  poznati Đakomo Kasanova koji ga je upoznao u Carigradu.

Ipak i Osmansko carstvo ga je na kraju proteralo na obale crnog mora. Ipak pred smrt se vratio u Carigrad gde je i umro marta 1747. godine.  Sahranjen je u Galati,gde je Kumbaracı Sokaği nazvan po njemu što je retka čast za jednog stranca u Osmanskom carstvu.

 

 

 

 

 

 

Website |  + posts

Povezani tekstovi

(VIDEO)Niški tramvaj: Nekada omiljeno prevozno sredstvo Nišlija

radionis@admin

(VIDEO) „Krune i žezla kralja Milutina i kraljice Simonide“ u Nišu

radionis@admin

83 godine od Proboja logora na Crvenom Krstu: Originalni planovi logoraša bili su mnogo ambiciozniji

radionis@admin

Ostavite komentar

Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies) Sajt naše kompanije koristi kolačiće i slične tehnologije da bi se obezbedio pravilan rad web stranica, u cilju boljeg korisničkog iskustva, personalizacije sadržaja, pružanja funkcionalnosti društvenih medija kao i analiziranja saobraćaja. Prihvati Pročitaj više

Politika privatnosti i kolačići