Radio koji se čita
Image default
IstorijaKultura

Kustosi osmislili igru „Boj na Čegru“: Bitke i kviz pitanja da bi se naučila istorija

Edukativnu igru „Boj na Čegru“ koja omogućava igračima da se tokom igre dobro zabave boreći se i naoružavajući konjanike i pešadince, ali i da nauče puno toga odgovarajući na različita pitanja koja se tiču istorije srpskog naroda, osmislili su kustosi Narodnog muzeja u Nišu i predstavili je danas u spomen-sobi Stevana Sremca i Branka Miljkovića.

Autorka igre, viši kustos Narodnog muzeja u Nišu Ivana Gruden Milentijević kazala je igra „Boj na Čegru“ pripada edukativnim igrama na tabli, a mogu je igrati najmanje dva igrača, a najviše četiri igrača.

„Krećemo se kroz tablu bacanjem kockice i u zavisnosti od toga koji broj dobijemo stajemo na određeno polje. Imamo tri vrste polja, jedna su prazna na kojima se ništa ne dešava, jedna su polja naoružanja koja doprinose dinamici bitke i daju prednost igraču koji je uspeo da naoruža konjanika ili pešadinca tokom bitke i treća polja su ona tokom kojih se izvlače informativne kartice. One, osim što vode učesnike kroz priču o Prvom srpskom ustanku, o boju na Čegru i izgradnji Ćele-kule, sadrže i neka pitanja tako da nije dovoljno samo pročitati tu karticu već je neophodno i usvajati neko znanje da bi se igra nastavila“objasnila je Gruden Milentijević.

Ona je kazala da, iako igra iako nosi naziv „Boj na Čegru“ ne predstavlja samo boj na Čegru i izgradnju Ćele-kule, već se odnosi na period osmanske vlasti u našoj zemlji i period Prvog srpskog ustanka.

„Cilj igre je promocija kulturne baštine na nešto drugačiji način – kroz razonodu, igru, druženje, a svakako jedan od ciljeva je i malo skloniti decu od svih vrsta ekrana jer smo čini se svi previše okupirani tom savremenom tehnologijom. Igricu mogu da igraju deca starija od sedam godina zato što ona znaju da čitaju, ali u korelaciji sa školskim gradivom, namenjena je pre svega deci starijoj od 10 godina. Potrudili smo se da pitanja koja postavljamo jesu zapravo deo opšte kulture svih nas. Igra bi mogla da bude zabava za celu porodicu“izjavila je Gruden Milentijević.

Viši kustos Ivan Mitić koji je učestvovao u pisanju pitanja na koje je potrebno odgovoriti tokom igre je kazao da je to bio zahtevan posao jer su želeli da istorijske činjenice približe učenicima osnovnih i srednjih škola.

„Jedan od najvećih izazova bio je kako da pojednostavimo neke istorijske činjenice da bi deca u najnižim razredima mogla da ih shvate i razumeju. Krajnji cilj nam je bio da predstavimo kulturno-istorijsko blago o kome Narodni muzej Niš vodi računa“, izjavio je Mitić.

Autori igre „Boj na Čegru“ kazali su da se ona sada se može kupiti isključivo u objektima Narodnog muzeja u Nišu.

Povezani tekstovi

Bilja Krstić drugi počasni građanin gradske opštine Palilula

radionis@admin

Kalinkino ćoše – Od kultne poslastičarnice i ćevabdžinice do omiljenog orijentira Nišlija

radionis@admin

Festival evropskog filma stiže u Svrljig

radionis@admin

Ostavite komentar

Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies) Sajt naše kompanije koristi kolačiće i slične tehnologije da bi se obezbedio pravilan rad web stranica, u cilju boljeg korisničkog iskustva, personalizacije sadržaja, pružanja funkcionalnosti društvenih medija kao i analiziranja saobraćaja. Prihvati Pročitaj više

Politika privatnosti i kolačići