Grad Niš planira da reši problem napuštenih pasa kroz obavezni popis vlasničkih pasa. Prošle godine grad je isplatio oko 135 miliona dinara na ime odštete građanima zbog ujeda pasa, što ukazuje na ozbiljnost problema.
Zašto je popis vlasničkih pasa ključan?
Radna grupa za rešavanje problema napuštenih pasa u Nišu odlučila je da će se sastajati dva puta nedeljno kako bi ubrzala pronalaženje rešenja. Prema rečima Svetozara Aleksova, člana Gradskog veća, neophodno je striktno poštovanje zakona i odgovorno vlasništvo nad ljubimcima.
„Prvi zadatak je popis svih vlasničkih pasa, njihova registracija, vakcinacija protiv besnila i zaštita od parazita. Takođe apelujemo na građane da sterilišu svoje ljubimce i da ne izbacuju neželjenu štenad na ulicu“, istakao je Aleksov.
Udruženja i gradske mere u borbi protiv napuštenih pasa
Udruženja za zaštitu životinja svakodnevno se bore sa problemom napuštenih pasa. Nina Krstić iz Udruženja Pit naglašava da se veliki broj pasa zbrinjava, ali je problem što građani i dalje više vole da kupuju ljubimce nego da ih udomljavaju.
Od decembra prošle godine, Javno komunalno preduzeće „Mediana“ počelo je da naplaćuje boravak vlasničkih pasa u prihvatilištu, što je dovelo do toga da su vlasnici počeli preuzimati svoje ljubimce. Do sada je kažnjeno 24 vlasnika zbog nesavesnog čuvanja pasa.
Kako će Grad finansirati ove mere?
Grad Niš planira da kroz projekte obezbedi sredstva za rešavanje problema, a ako to ne bude moguće, finansiranje će biti iz budžeta. Cilj ovih mera je smanjenje broja napuštenih pasa na ulicama i povećanje odgovornosti vlasnika ljubimaca.
Uvođenje obavezne registracije i kontrole vlasničkih pasa predstavlja ključni korak u rešavanju ovog dugogodišnjeg problema, koji je izazivao i finansijske i bezbednosne posledice za građane Niša.