Grad Niš će 12. februara 2025. godine obeležiti Dan proboja logora na Crvenom krstu, jedan od najsvetlijih trenutaka otpora u Drugom svetskom ratu. Ovaj događaj, koji se dogodio 1942. godine, kada je 105 logoraša uspelo da pobegne iz nacističkog zatočeništva, simbol je hrabrosti i borbe za slobodu.
Program obeležavanja Dana proboja logora na Crvenom krstu
Obeležavanje će se održati u dvorištu nekadašnjeg logora na Crvenom krstu u Nišu, gde će prisutni odati počast žrtvama i preživelima ovog tragičnog perioda istorije. Program počinje u 11 sati, a predviđeni su sledeći događaji:
- 11:00 – Parastos u organizaciji Niške eparhije
- 11:10 – Molitva za žrtve koju će predvoditi vrhovni rabin Srbije, gospodin Isak Asiel
- 11:15 – Obraćanje predstavnika SUBNOR-a Niš
- 11:20 – Predaja raporta izviđača gradonačelniku Niša
- 11:25 – Obraćanje gradonačelnika Niša, gospodina Dragoslava Pavlovića
- 11:30 – Polaganje venaca
- 11:50 – Izjave za medije
- 12:00 – Obilazak logorske zgrade
Istorijski značaj logora na Crvenom krstu
Logor na Crvenom krstu osnovan je u septembru 1941. godine u bivšoj kasarni konjičkog puka „Obilić“ Vojske Kraljevine Jugoslavije. Tokom tri godine postojanja, kroz logor je prošlo oko 30.000 ljudi, među kojima su bili partizani, simpatizeri pokreta otpora, civili, žene i deca. Mnogi su streljani na Bubnju ili deportovani u logore smrti poput Aušvica i Mathauzena.
Jedan od najznačajnijih događaja u istoriji logora bio je proboj 12. februara 1942. godine, kada je 147 zatočenika pokušalo bekstvo. Iako je 42 logoraša izgubilo život tokom pokušaja, 105 ih je uspelo da pobegne i priključi se partizanskim jedinicama, čime su dali veliki doprinos borbi protiv okupatora.
Zašto je važno obeležavanje Dana proboja logora?
Dan proboja logora na Crvenom krstu nije samo podsećanje na hrabrost i žrtvu onih koji su se borili za slobodu, već i prilika da se mladim generacijama prenese značaj antifašističke borbe.