RADIO NIŠ
Image default
IstorijaStari Niš

Katastrofalna poplava u Nišu 1948: Najveća do tada zabeležena

Katastrofalna poplava u Nišu 1948. godine bila je jedna od najrazornijih prirodnih katastrofa koje su pogodile grad, ostavljajući trajne posledice na infrastrukturu i stanovništvo.

Razorni vodostaj i obim poplave

Dana 23. juna 1948. godine, Nišavu je pogodio ogroman poplavni talas, pri čemu je razlika između najnižeg i najvišeg vodostaja iznosila čak 5,5 metara. Beogradmalski most, koji je imao propusnu moć od 1.096 kubnih metara vode u sekundi, postao je svojevrsna brana, dodatno povećavajući razmere poplave.

Zbog naglog porasta vodostaja, cela leva obala Nišave, sve do  naselja Gorica, našla se pod vodom. U nekim delovima grada, poput područja oko škole „Učitelj Tasa“, naslage rečnog mulja dostigle su visinu od čak 1,55 metara, iako se ta lokacija nalazi 900 metara daleko od same reke.

Prirodni tok Nišave pre regulacije

Pre izgradnje Zavojskog hidroenergetskog sistema, Nišava je imala ekstremne varijacije u protoku vode. Količina vode u reci kretala se od svega 4 kubna metra u sekundi tokom sušnih perioda, pa sve do 400 kubnih metara u sekundi pri obilnim padavinama. Tokom najvećih katastrofalnih vodostaja, količina vode prelazila je i 1.000 kubnih metara u sekundi, što je dovodilo do velikih poplava.

Istorijski pregled velikih poplava

U poslednjih 150 godina, Nišava je više puta izlazila iz korita, nanoseći ogromnu štetu okolnim naseljima i infrastrukturi. Pored poplave iz 1948. godine, katastrofalni vodostaji su zabeleženi i 1897. i 1926. godine, pri čemu su svaka od ovih poplava ostavila ozbiljne posledice po grad i njegove stanovnike.

Zaključak

Katastrofalna poplava u Nišu 1948. godine ostaje upamćena kao jedna od najrazornijih u istoriji grada. Ekstremne vremenske prilike, zajedno sa nedostatkom adekvatne regulacije toka reke, dovele su do velike katastrofe koja je oblikovala buduće infrastrukturne projekte u regionu.

Website |  + posts

Povezani tekstovi

Kustosi osmislili igru „Boj na Čegru“: Bitke i kviz pitanja da bi se naučila istorija

radionis@admin

Martirijum i grobljanska bazilika u Jagodin Mali

REDAKCIJA RADIO NIŠ

Srećna slava! Danas proslavljamo Svetog Nikolu, jednog od najpoštovanijih hrišćanskih svetitelja,

radionis@admin

Ostavite komentar

Ovaj sajt koristi kolačiće (cookies) Sajt naše kompanije koristi kolačiće i slične tehnologije da bi se obezbedio pravilan rad web stranica, u cilju boljeg korisničkog iskustva, personalizacije sadržaja, pružanja funkcionalnosti društvenih medija kao i analiziranja saobraćaja. Prihvati Pročitaj više

Politika privatnosti i kolačići